Super Micro Supermicro SuperChassis 116TQ-R700UB (Black) - Rack-mountable - Black - 1U - 10 x Bay - 4 x 1.57" (40 mm) x Fan(s) Installed - 2 x 700 W - Power Supply Installed - UIO, EATX Motherboard Supported - 6 x Fan(s) Supported - 10 x External 2.5" Ba
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
Supermicro SuperChassis 116TQ-R700UB (Black) - Rack-mountable - Black - 1U - 10 x Bay - 4 x 1.57" (40 mm) x Fan(s) Installed - 2 x 700 W - Power Supply Installed - UIO, EATX Motherboard Supported - 6 x Fan(s) Supported - 10 x External 2.5" Bay - 3x Slot(s) - 2 x USB(s)
1U SuperChassis 116
Supermicro's SC116 1U chassis is optimized for high-end, high performance applications. It is an efficient 1U rackmount design optimized for best price/performance. It includes 10 hot-swap 2.5" SAS/SATA hard drive bays protected with the SES-II management features, with optimized cooling for all configurations. Bulk pack and quick release slide rails also available for HPC and datacenter use.
Number of Total Expansion Slots 3
Package Contents
  • SuperChassis 116TQ-R700UB (Black)
  • 1 x BPN-SAS-116TQ
  • 2 x 48CM SATA ROUND S-S PBF. 26AWG
  • 3 x 8 pin to 8 pin ribbon SGPIO cable with tube , 40cm, PBF
  • 2 x 48CM SATA ROUND S-RA PBF.26AWG
  • 2 x 1U REDUNDANT PWS PMBUS GOLD EFFICIENCY 54.5MM
  • 1 x SC112 20PIN REDUNDANT POWER DISTRIBUTOR
  • 1 x Accessory Box For SC116 Chassis With Two Power Cords
  • 2 x NEMA5-15P to C13 US power cord 16AWG 6ft, PBF (default for high watt)
  • 1 x 2CH USB 2.0 10 pin to 10 pin cable, 77cm. 26AWG
  • 1 x FRONT CTL CABLE 20 PIN TO 20 PIN W/TUBE,70CM,PBF. 28AWG
  • 4 x 40x56,4 Pin PWM,Primary for SC809,111, Sec.for SC816,819,808
  • 24 x Plastic pin for 40x28, 40x56 fan
  • 1 x Fan holder for 6pcs 40x56 fan, assemble-able for SC819/SC119/SC818/SC116
  • 2 x Dummy fan 40x56mm for 40x56 counter-rotating fan (cost-effective)
  • 10 x Black gen 3rd hot-swap 2.5inch HDD tray
  • 1 x Rail set for SC113
  • 1 x UIO rear window for SC113 redundant PWS
  • 1 x SC815/113/116 Intel DP X9, X8 PC air shroud, 12x13MB
Number of External 2.5" Bays 10
Number of Total Expansion Bays 10
Front USB Yes
Total Number of USB Ports 2
Color Black
Form Factor Rack-mountable
Height 1.70" (43.18 mm)
Width 17.20" (436.88 mm)
Depth 23.50" (596.90 mm)
Compatible Rack Unit 1U
Input Voltage 120 V AC
Power Source Power Supply
Number of Power Supplies Installed 2
Redundant Power Supply Yes
Power Supply Wattage 700 W
Power Supply Installed Yes
Motherboard Supported EATX
UIO
Number of Fans Supported 6
Number of Fans Installed 4
Fan Size Supported 1.57" (40 mm)
Installed Fan Size 1.57" (40 mm)